Z kulturisty cyklistou – jak převést sílu

  Poradna  

Jan                

Dobry den, obracim se na vas s dotazem, je me 31let s cyklistikou jsem zacal asi pred rokem, do te doby jsem delal kulturistiku asi 10 let, pak jsem prodelal uraz a zacal jezdit na kole. Podarilo se me shodit na 85Kg pri 4,9%podkozniho tuku. Muj dotaz se tyka toho, jak zlepsit prenos sily do pedalu, protoze nejsem schopen po dlouhou dobu utocit 53/11. Síla me sla samozrejme i s kilogramy dolu, ale porad jsem schopen drepovat 5 serii po 6-8opak. S 210Kg na cince. Vim,ze je to spise prumerny vykon, ale presto by me zajimalo, jak tuto“silu“zuzitkovat? Dekuji za odpoveď, s pozdravem Honza

 

Cyklotrenink

V tuto chvíli není vaše kritické místo síla, ale aerobní metabolická kapacita. Jinak řečeno, disponujete velkým množstvím svalových jednotek, které ovšem nedokářete adekvátně zásobit kyslíkem. Limituje vás tedy čas, nikoliv síla. Je proto velmi pravděpodobné, že tuto svojí sílu jako takovou přenést beze zbytku do cyklistiky nedokážete.

Abyste dosáhl v cyklistice obvyklé rovnováhy mezi mezi množstvím svalových vláken a přísunem kyslíku, budete muset jednak zvýšit svojí aerobní kapacitu tréninkem vytrvalosti, jednak se části nadbytečných svalových jednotek zbavit. Co ale bezesporu bude stále vaši velkou výhodou, je velký a dobře vytrénovaný metabolismus bílkovin, který vám umožní rychlou regeneraci po náročném tréninku či závodu a dobrou tréninkovou odpověď na silový a silově rychlostní cyklistický trenink.