Vegetariánská strava

  Poradna  

Škoda        

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat zda to , že jsem vegetarián/nejím maso ani žádné mléčné výrobky/ může mít vliv na moji výkonnost jak při treninku , tak i při závodech. Jezdím závody na horských kolech.Kratší trasy to je kolem 50 km.Popřípadě jakou stravu doporučujete. Jím hlavně rýži,brambory,těstoviny. Bílkoviny doplňuji sojovým masem a oříšky.
Posledních asi 6 měsíců se cítím stále unavený.Trenuji asi 1000 km měsíčně a asi 40 hodin za měsíc. Je mi 50 let. Děkuji za odpověď.

 

MUDr. Karel Martinek

Nedomnívám se, že by vegetariánská strava měla za důsledek to, co výše popisujete. V mé péči je takových vegetariánů více a tyto problémy se nevyskytují( není nic jednoduššího, když si sám spočítáte vlastní příjem bílkovin, cukrů a tuků při tomto stravování). Spíše bych se zastavil u množství objemů, Vašeho věku a eventuální REGENERACE. A v neposlední řadě může být problémem i možná zbytečně vysoká intenzita tréninku.  V případě, že předešlé je zcela v pořádku, pak bych neváhal a pokusil bych se navštívit svého lékaře a s ním se snažit odhalit příčinu Vašeho stavu( Mnohdy a u sportovců poměrně často jsou příčinou těchto stavů virová onemocnění typu EB viros, CM virů či Herpetických virů).

Tréninkovou problematiku bych řešil z odborníkem na sportovní cyklistickou přípravu