Jak dlouhý podzimní odpočinek?

  Poradna  

Šámot        

Dobrý den! Díky vhodnému počasí jsem intenzivně jezdil ještě v řijnu a chtěl bych se zeptat, jak dlouhou přestávku odpočinku před zimním přípravou mám udělat a zda v zimní přípravě jsou hned po pauze vhodné dlouhé výjezdy na zimáku, či MTB, pokud klimat. podmínky dovolí.Díky

 

Cyklotrenink

Obvykle se udává, že optimální délka posezónního odpočinku je 2-4 týdny. Týden je málo, přes 4 už dojde k přílišnému detreninku. V době odpočinku není bezpodmínečně nutno úplně sport vynechat, zátěž by ale měla být podstatně nižší než obvyklá a hlavně jiná než cyklistika.

Co se týče prvního období po odpočinku, doporučoval bych na kolo a objemy příliš nepospíchat, protože hobby a amatérská sezóna začíná nejdříve v dubnu. Prosinec a klidně i část ledna můžete věnovat všeobecné přípravě – pochodům, běhu, běžkám, posilovně, míčovým hrám a podobně. Jednak zabráníte vyhoření motivace – dlouhé švihy v nepříznivém počasí si z psychiky notně uhryznou, a za druhé je třeba alespoň částečně kompenzovat svalové dysbalance z monotónní zátěže.