Tréninkové kombinace více aktivit

  Poradna  

Jan        

Dobry den,
chtel bych se zeptat, jake je optimalni rozvrzeni treninku ve dnech, kdy kombinuju vice sportu. Typicky je to beh + kolo a posilovna + kolo. Zatim to delam tak, ze ten doplnkovy sport(tedy beh i posilovnu) zarazuji hned rano a pak jeste ( bez nejake delsi pauzy) vyrazim na kolo. Je to tak spravne? Nebylo by lepsi dat rano jen kolo a do posilovny jit az vecer?
Diky za odpoved.

 

Cyklotrenink

Řekl bych, že instinktivně to (v zimě) děláte správně, i když „ideové“ zdůvodnění není úplně dokonalé ;-). První by měl být ten sport nebo aktivita, který je svojí povahou nejvíc rychlostní nebo silový (přesněji řečeno zatěžuje nejvíc ATP-CP systém) a nebo ve kterém vám na rozvoji těchto dvou složek nejvíc záleží. Čím vytrvalostnější je potom aktivita, tím může být zařazena později.

Ve vašem případě to platí beze zbytku o posilovně. Pokud je posilovna první a kolo následuje, funguje kolo jako vyjetí a určitá údržba vytrvalosti. I když, pokud byste chtěl dosáhnout maximálního nárůstu síly, měl byste pro posilovnu vyčlenit samostatný den, tak prorůstový efekt posilovny nebyl už dál rozmělňován jinou aktivitou s naprosto opačným zaměřením.

Kombinace běh-kolo už je zaměnitelná daleko snáz, tady záleží hodně na tom, který pohyb chcete rozvíjet jako stěžejní a co je pro vás jen doplnění celkových hodin. Pokud ale není tréninková jednotka běhu čistě vytrvalostní, ale obsahuje i nějaké intenzivní prvky (schody, krátké výběhy a pod), měla by být rozhodně také zařazena jako první.