Zvlněný profil – držet TF, kadenci, nebo rychlost?

  Poradna  

Petr        

Mám dotaz, je lepší držet kadenci nebo TF při jízdě zvlněným terénem.Kolegové snižují kadenci nebo řadí lehčí převod než třeba zvýšit krátkodobě(cca 10-20s) TF o 5-10tepů. Já vždy předtím, jezdil, že jsem na takových vlnách podržel kadenci.Co je tedy lepší?

 

Cyklotrenink

Jízda ve zvlněném profilu je zejména na silnici ideální silový trenink. Z vlastní zkušenosti bych doporučil možná paradoxně příliš neřadit a nedržet ani TF, ani kadenci, ale jakési virtuální „tempo“. V reále to vypadá tak, že nejméně se mění rychlost, zatím co tepovka kolísá v krátkých špičkách od kompenzační intenzity až po meziprahové pásmo a otáčky od 110-120 ve sjezdech až po 80 před horizonty nebo v nejprudších vlnách.

Takový průběh zátěže výborně stimuluje silový aparát svalu aniž by ho přetěžoval nadměrným zakyselením, jak by se dělo při monotónní silové zátěži. Vyspělé ergometry dokonce mají pro tento motiv speciální programy se sinusovitou změnou zátěže.

Úskalí může být jednak ve správném nastavení tempa – TF by měla „kmitat“ stále okolo stejného pomyslného středu a ne postupně růst, to znamená že sjezdy by se měly opravdu vyšvihávat, tak abyste začínal další vlnu opravdu „s čistým kontem“. Druhá podmínka je vhodná volba převodu – nohy by se nikdy neměly úplně „zaseknout“ a kadence klesnout zhruba pod 80 ot.