Wattmetr pro zkvalitnění tréninku a jaký vybrat

  Cyklotrenink, Trénink  

Používáním wattmetru maximálně objektivizujeme tréninkový proces a tudíž výrazně zkvalitníme samotný trénink. Je to dnes již standardní tréninkový nástroj nejen pro profesionální cyklisty, ale i pro amatérské i výkonnostní sportovce.

Nákup wattmetru může být oříšek

Cyklistické měřiče výkonu (wattmetry) jsou v dnešní době již neoddělitelnou součástí tréninku většiny cyklistů. V hobby kategorii jsou výhodou, od výkonnostních cyklistů až po profesionály v podstatě nezbytností. Přestože se v posledních letech wattmetry výrazně zlevnily, pořád se může jednat o značnou investici v řádu tisíců až desetitisíců korun. Na trhu přibylo velké množství produktů a může být náročné se zorientovat, který wattmetr je pro vás vhodný a který bude znamenat adekvátní přínos pro váš trénink za rozumnou cenu. Pokud přemýšlíte nad koupí wattmetru, tak pro vás máme podrobný přehled a informace, které určitě můžete využít jako zdroj informací a zvolit nejvhodnější variantu.

Wattmetr na horské kolo

První rozhodování by mělo padnout na kolo, kde budeme wattmetr používat. Na horském kole je problematická především mechanická odolnost zařízení. Především otřesy, které jsou mnohonásobně vyšší než u silničního kola a je také výrazně vyšší riziko nárazu do wattmetru. Proto se zde jeví jako nejvýhodnější řešení použití wattmetru instalovaného na pavouka klik, případně pedálů, které mají schovanou veškerou elektroniku v ose pedálu, nikoliv v jeho těle.

Wattmetr na silniční kolo

Na silničním kole máme větší možnosti výběru wattmetru z hlediska mechanické odolnosti, která nebývá takový problém. Volit můžeme v několika systémů – wattmetr v pavouku, pedály s měřením výkonu nebo wattmetr v rámci kliky.

Jaká data opravdu potřebujeme?

Základní data, která potřebujeme vždy

Aktuální výkon zobrazovaný ve wattech (W) a průměrné výkony (AVG) na 3, 10 a případně 30 vteřin jsou základními daty, která wattmetr ukazuje a které v tréninku budeme používat. Stejně tak kadence (RPM), kterou potřebujeme v mnoha typech tréninků hlídat. Z těchto základních údajů poté v softwaru vidíme hodnoty W/kg a normalizovaný výkon (NP). Wattmetr pracuje na bázi mechaniky a dokáže nám daleko přesněji říct vykonanou práci v kilojoulech (KJ) – tento údaj je výhodou při používání wattmetru, protože odpovídá realitě daleko více než odhad spotřebované energie na základě výpočtu z tepové frekvence.

Přesnost (Accuracy)

Na aktuálním trhu se nachází wattmetry s přesností 2 nebo 1 %. Rozdíl v ceně je často opravdu značný. Například u německé značky Power2max je rozdíl v ceně 7000 Kč. Obecně platí, čím větší přesnost, tím lepší. Pro většinu hobby a výkonnostních cyklistů je však přesnost 2 % plně dostačující.

Vyvážení mezi P a L nohou (L/R balance)

Výkon měřený samostatně pro pravou a levou nohu může být dobrým pomocníkem pro optimalizaci výkonu, především po zranění nebo při snaze vyladit pozici na kole na maximum. Je důležité zmínit, že lidské tělo je vždy zatíženo určitými dysbalancemi a v různých intenzitách se mohou výkony jedné či druhé končetiny lišit, a to i v řádek několika (desítek) procent. U většiny wattmetrů upevněných na unašeči se jedná o skutečné mechanické měření každé končetiny zvlášť, u pedálů a klik potom musíme mít měřící zařízení na obou stranách. S tím se pojí i cena, která je většinou skoro dvounásobná (např. Assioma UNO vs. DUO). Pozor, wattmetry na klikách na jedné straně sice umí za příplatek měřit L/R balance, ale jedná se o softwarovou úpravu a mohou se objevit se poměrně velké nepřesnosti. Závěrem: L/R balance je užitečná funkce, ale ke každodenní analýze a řízení tréninku ji nebudete využívat, pokud nejste ryzí profesionál.

Plynulost šlapání (Pedal smoothness)

Plynulost šlapání nám říká, jak plynule je síla aplikována během každé plné 360stupňové otáčky kliky. Při dokonale plynulém šlapání, kdy síla působí rovnoměrně po celou dobu otáčení, je pedal smoothness 100 % (každá noha je hodnocena samostatně – tedy je potřeba mít wattmetr, který analyzuje každou končetinu zvlášť). Zde je však na zváženou, jestli s tímto údajem umíme správně pracovat, 100 % pedal smoothness je totiž nežádoucí. Vycházíme ze znalosti zapojení svalových skupin, kdy většina síly by měla být vyvinuta při sešlápnutí pedálu, aby se využily největší svalové skupiny (přední strana stehna, hýžďové a lýtkové svaly). Na obrázku níže vidíme působení sil v průběhu šlapacího cyklu. Tedy spíše než snahu o extrémní plynulost, potřebujeme mí dokonalou svalovou souhru, abychom minimalizovali působení negativních sil (jedna končetina vyvíjí tlak na pedál a druhá „brzdí“). Tento údaj tedy při koupi wattmetru nemusíme nutně vyžadovat, pokud přesně nevíme, jak ho využít.

Účinnost točivého momentu (Torque effectiveness)

Účinnost točivého momentu udává, jak velká část námi produkované síly (točivého momentu) tlačí pedál dopředu. Stejně jako plynulost šlapání se uvádí v procentech a měří se každá noha zvlášť. Účinnost točivého momentu 100 % pro obě nohy by znamenala, že veškerá síla směřuje k tlačení pedálů dopředu, což je v praxi téměř nereálné dosáhnout. Měli bychom se snažit o účinnost točivého momentu nad 60 %.  To už ale dostáváme hodnotu, která je mimo profesionály nepoužitelná a práce s ní vyžaduje vysokou expertizu a znalosti v oblasti mechaniky a biomechaniky.

Kompatibilita s vaším kolem

Týká se především wattmetrů umístěných na pavouka, kdy pro každý typ unašeče musí být jiný wattmetr. Naštěstí výrobci mají na svých stránkách přehledné tabulky, který wattmetr koupit, aby seděl na vaše kolo. Všichni přední výrobci mají v nabídce wattmetry kompatibilní s většinou aktuálních systémů pohonu (Shimano, Sram, Campagnolo atp.).

Analýza dat a kompatibilita s computery

V dnešní době existuje velká řada softwarů na práci s daty a výstupy z wattmetru. Základní práci s naměřenými daty poskytují například Trainingpeaks, Garmin Connect, případně Today’s Plan. Většina firem vyrábějící wattmetry má navíc své vlastní aplikace (Wahoo Systm, PowerTap, PolarFlow, či SRMX Training Software od německé firmy SRM). Jako nadstavbu můžeme například využít WKO5, který už je určený profesionálům pro detailní analýzu výkonu.

Pro potřeby hobby a výkonnostních cyklistů se jeví jako optimální varianta používat software Trainingpeaks, který umožňuje propojit jakýkoliv wattmetr a aplikaci třetích stran (tedy výrobce wattmetru, dnes již včetně lídra na trhu – německé firmy SRM). Také je velmi přehledný a intuitivní pro sportovce a trenérům nabízí široké možnosti analýzy dat a možnost rozšíření o profesionální software WOK5)

Kompatibilitu s computery je potřeba ověřit přímo při nákupu wattmetru, ale dnešní moderní wattmetry mají většinou aktivní oba komunikační protokoly – tedy Bluetooth a ANT+, které podporují téměř všechny computery (od hlavních výrobců jako je Garmin, Polar, Wahoo či Suunto už od nejnižších modelů).

V dalších tabulkách uvádíme přehledně nejlepší wattmetry, které jsme seřadili dle ukazatele poměr cena/výkon. Samostatně pro silniční a mtb kolo. 

 

Závěrem

Ať už se rozhodne pořídit jakýkoliv wattmetr, který je zmíněný výše, neuděláte chybu. Nemá smysl investovat velké peníze například do etalonu ve světě wattmetrů – firmy SRM, pokud jste na začátku své cyklistické kariéry nebo pokud vybíráte svůj první měřič výkonu. Ovšem vždy je nejdůležitější si zodpovědět otázku, jak s daty budete pracovat a jak je dokážete využít ve svém tréninku. Pokud si nejste jisti, pošlete nám dotaz (vpravo nahoře), rádi Vám s tím pomůžeme 🙂

připravil: Ondra Dudek
foto: Josef Soušek