Vyšší intenzity v zimě?

  Poradna  

RADIM        

Behem zimni pripravy chodim behat,do telocvicny(fotbal…),vybehy do schodu atd..Pri techto cinnostech se dostavam do vysokych tepu(cca160-180)-treba i nekolik minut v kuse.Chtel jsem se zeptat,jestli vadi kdyz vlastne hodne casto trenuju anaerobne,a v zime by mela byt,jak pisete,az do ledna intenzita ciste aerobni? DEKUJI

 

Cyklotrenink

Pravidlo pro pro převahu nižších aerobních intenzit v zimě je určité zjednodušení a platí zejména pro vytrvalostní trénink na kole a venku. Pro necyklistické aktivity, ale i trenink doma na ergometru nebo na válcích to tak docela neplatí. Krátké „intervalové“ zátěže přesahující anaerobní práh nejsou vůbec naškodu, ba naopak, jsou dokonce žádoucí, protože rozvíjejí výbušnost a rychlou sílu a jsou tak ideální průpravou pro navazující jarní trenink. Zároveň zabraňují tréninkovému stereotypu.

Ať už se ale jedná o kolektivní hry, výběhy schodů nebo intervaly na ergometru nebo spinninku, je důležité, aby se nejednalo o intervaly s dlouhodobě stabilizovaným vysokým zatížením. Toto ani tak nehrozí u kolektivních her, kde zátěž probíhá v rytmu „zasprintovat-povolit“, horší je to u individuálního tréninku, kde mají závodníci obvykle tendenci řídit se pravidlem „čím delší, tím lepší“. Tepovka (a jí předcházející laktát) by se v intenzitě neměla stabilizovat, ale pouze vyletět nahoru a hned zase spadnout dolů – z toho vyplývá délka zátěže od cca 10 sec do zhruba 2 minut. Tempování na vysoké intenzitě v tomto období opravdu nic dobrého nepřinese, spíš hrozí narušením imunity a nějakou virózou.