Tabulkové hodnoty TF

  Poradna  

Markéta       

Dobrý den, mám dotaz k tepové frekvenci u trénovaného člověka, který denně ráno před prací minimálně hodinu běhá nebo jezdí na spinneru? Je mi 25 let, od 18 let běhám, nyní spíše více kolo kvůli kloubům, doma na spinneru šlapu při tepovce 150-160 , ráda bych se zeptala, jestli můžu vycházet z pravidla, že pro spalování je ideální 60-70% a pro kondici 65-75% MAX, nebo se to u trénovaných jedinců zvyklých na zátež nějak liší? Děkuji za informaci!

 

Mgr. Jiří Vraný Ph.D.

Každý člověk je trochu jiný, takže platí spíše ta varianta B – tedy že u trénovaných jedinců se to liší. Dalším problémem tohoto přibližného odhadu je určení maximální tepové frekvence. Tu si buď musíme nechat otestovat v laboratoři, a nebo jí můžeme opět odhadnout podle věku (220 – věk). Jenže pak už je to opravdu jen odhad.

Takže je určitě lepší nechat si u některého sportovního lékaře nechat udělat test laktátové křivky a z jejího průběhu si pak určitě přesně zátěžové zóny. Zároveň člověk při tomhle vyšetření získá i řadu dalších informací – zda je vůbec pro něj intenzivní zátěž vhodná, či jak správně trénovat.