Přínos tréninků základní dlouhodobé vytrvalosti

  Cyklotrenink, Trénink  

V minulém článku o Vytrvalosti jsme nehovořili o prospěšnosti a potřebě zařazování tréninků dlouhodobé vytrvalosti do tréninkového plánu v přípravném zimním období.

Jaký je konkrétní přínos těchto vytrvalostních tréninků: 

– spolu podílí se na zlepšování aerobní kapacity( VO2max) 

– zvyšování počtu kapilár v pracujícím svalu a jejich lepšímu krevnímu zásobení ,

– Snižuje klidovou tepovou frekvenci i TF v zátěži, zvyšuje objem krve dodané jedním srdečním stahem do periferie ( tudíž i do svalů). 

ALE především se výrazně podílí na zvyšování počtu mitochondrií v každé svalové buňce! 

Co to pro nás zjednodušeně vysvětleno znamená? 

Mezi základní a hlavní dvě funkce mitochondrií patří buněčné dýchání a vznik, resp. tvorba energie. Z pohledu sportovce vlastně mitochondrie pracuje jako taková buněčná elektrárna a jejím výsledným produktem je ATP (adenosintrifosfát) -energetická jednotka, která je následně využita sportovcem při fyzické zátěži. 

Pravidelným tréninkem lze počet mitochondrií zvýšit v každé svalové buňce několikanásobně . Nesportující populace má v buňce cca 300-400 mitochondrií , ale vytrvalostní sportovec (kam cyklista patří) jich může mít až 2 tisíce. 

Z toho je názorně vidět, že čím lepe trénovaný sportovec, tím vyšší počet “buněčných elektráren”, tím více energie na výkon . V neposlední řadě tyto tréninky v nižších intenzitách zlepšují využití tuků jako zdroje energie ( v bb.elektrárnách), čili z efektivňuje tento typ tréninků zisk energie jednak aerobně (za využití kyslíku) a logicky tak šetří sacharidy na vysokou intenzitu v tréninku či závodě. 

Základní poučka ohledně dlouhodobých vytrvalostních tréninků v přípravném období zní -čím déle (v čase), tím lépe !  Čím níže (v intenzitě) tím lépe! Tato poučka se postupně v průběhu sezóny mění následným zařazováním intenzit do tréninku a tudíž zlepšováním vytrvalosti se hranice výkonu pro tuto oblast ZVEDÁ ! 

Přeji vám všem nejen dobře vybudovanou oblast vytrvalosti, ale úspěšný letošní cyklistický rok. 

Karel Martinek

foto: Kelvinsong; modified by Sowlos – Own work based on: Mitochondrion mini.svg, CC BY-SA 3.0