Přepočet kilometrů ze silnice do terénu či naopak

  Poradna  

Milan        

Jezdím převážně na horském kole. Přes loňskou zimu jsem začal jezdit na silničním. Různé tréninkové plány jsou převážně stavěny na kilemetry ujeté na silnici. Existuje nějaký přepočet, poměr či vzorec na porovnání kilometrů ujetých na silnici či v terénu? Lze to porovnat? Děkuji.

 

MUDr. Karel Martinek

Přepočet, poměr či dokonce vzorec na přepočet kilometrů neexistuje a věřím, že ho nikdo asi ani nevymyslí! Na silničním kole trénuje drtivá většina profesionálních bikerů. A proč? Odpověď je jednoduchá. Na silnici jste schopen mnohem lépe a efektivněji odtrénovat nejrozmanitější tréninkové prvky. Lze mnohem lépe pracovat v předepsaných intenzitách a když uvážíme, že trénink není nic jiného ,než trénink energeticko-metabolických systémů organismu, tak je jasné, že na silničním kole tyto systémy budeme trénovat mnohem efektivněji než na kole horském a v terénu. Proto ani nemůže existovat přepočet či nějaký vzorec. Ale nemysleme si ,že špičkový biker trénuje jen a jen na silnici. Občas do terénu vyrazí také. Protože i on musí  „pilovat“ techniku v terénu, zvykat si na zcela jiné pojetí cyklistiky. Obecně platí, že čím méně zkušený cyklista amatér, tím více času by měl trávit v terénu na Mtb kole. Protože sebelepší výkonnost nenahradí technické dovednosti ,které získáme jen a jen v terénu.

A ještě jedna vsuvka ke kilometrům. V tréninkových plánech měly vždy prioritu odtrénované hodiny. Nikdy to nebyly a nejsou a nebudou odjeté kilometry. To si musíme uvědomit.