Podpora imunitního systému a zdraví na prahu nové sezóny

  Trénink, Výživa  

Další sezóna je za námi a pomalu se rozbíhá nová. Bohužel „startuje“ s nástupem sychravého podzimního a následně zimního období.

Většinu z nás asi čekají tréninky v chladu, vlhku a možná dešti nebo mrazu. Tělo si najednou musí zvykat na jiný režim. Se změnou počasí začínáme být častěji konfrontováni s nachlazením, s katary horních cest dýchacích a možnými bakteriálními komplikacemi, které mohou skončit i antibiotickou léčbou. Za často opakovanými virovými infekcemi a možnými bakteriálními komplikacemi je třeba hledat i zhoršenou kvalitu našeho imunitního systému! Jeho kvalita je zjednodušeně řečeno dána dědičnou informací, ale na oslabení IS má vliv jak znečištěné prostředí, tak špatné stravovací návyky ( jako hlavní příčina všech vážných nemocí), nevyváženost stravy , špatná tepelná úprava a v neposlední řadě i kvalita a množství stravy. Nerespektování nutnosti a potřeby odpočinku, nadměrný stres a nedostatečný pitný režim. KVALITA imunitního systému je více než z 50 % navázána na trávící systém !

Zaměřmě se na kvalitní výživu.

Proč vlastně se v tomto období zmiňujeme právě o imunitním systému a nutnosti si ho „hýčkat“?

Základem kvalitní sezóny cyklistů (sportovců) je pevný imunitní systém a jeho podpora v tomto období. Každý sportovec chce být v přípravném zimním období zdráv a odtrénovat to co má.

A jak se říká : „ V jednoduchosti je síla“, tak i podpora našeho imunitního systému by měla být jednoduchá, ale účinná. Proto kromě často hlásaného a dobrého otužování, podpořme i jednoduše náš imunitní systém.

Zaměřme se na kvalitní výživu (včetně zvýšeného příjmu vitamínů a minerálu ze stravy), omezme stres, pokusme se spát 7-8 denně a podpořme IS některými preparáty.

V současné době jsou považovány právě polysacharidy beta-glukany a dietární nukleotidy za jedny z nejúčinnějších imunostimulátorů bez vedlejších negativních účinků. 

Kromě toho, že beta-glukany necíleně stimulují naší imunitu, tak také zvyšují zároveň výkonnost imunitního systému. Působí na něj jako antigeny, tedy látky vyvolávající určitou imunitní reakci. A tak tvoří první linii obrany našeho imunitního systému.

Bohužel, beta-glukagany jsou v běžné stravě těžko dostupné, a tak nám nezbývá, než je doplňovat ve formě potravinových doplňků.

A právě velmi dobré dlouhodobé zkušenosti mají naši sportovci s preparáty od české firmy IMUREGEN (www.imuregen.cz). Jejich nabídka je v tomto směru široká, ale abychom se si pohlídali imunitu a získali tak vetší prostor na trénink, postačí nám kombinovat několik preparátů:

IMUREGEN kapky a kapsle (+zinek) – doporučujeme na dlouhodobou podporu imunity v průběhu delšího období

IMUREGEN GLUKANY+

• při prvních příznacích přicházející nemoci

• při akutní potřebě podpory organismu

• po léčbě antibiotiky

• v období zvýšeného rizika nachlazení

IMUREGEN NEXT – sportovní komplexní a přírodní ochranný nápoj pro vytrvalostní sport

Bez kvalitního imunitního systému nelze s největší pravděpodobností pomýšlet na dobrou sezónu. Tak se, prosím, zamysleme nad dnešním povídáním o imunitě a pokusme se i jí věnovat čas a úsilí jako samotné tréninkové přípravě. Jedno bez druhého nemůže dost dobře fungovat.

MUDr. Karel Martinek