OPĚT ZAČÍNÁME BUDOVAT VYTRVALOST

  Trénink  

A máme tu opět začátek nové cyklistické sezóny. No, jako vždy v tomto zimním období je venku sichravé počasí, velmi krátký den, když UŽ po 16 h se už začíná stmívat. A za takových podmínek nám téměř nezbývá nic jiného, něž začít s budováním vytrvalosti. Ideálně po večerech na ergáči či válcích a o víkendu jak to počasí dovolí snad alespoň 2 – 3 hodinky objemové jízdy.

Charakteristika: Základní objemový vytrvalostní motiv. Slouží předevšim k rozvoji metabolické kapacity svalů (na tuky), nervosvalové vytrvalosti a vegetativní regulace vytrvalostního výkonu. Provedení: Svižná plynulá jízda, bez vědomého úsilí. Převaha spíše lehčích převodů, důraz na plynulé kulaté šlapání. V kopcovitém profilu nepřekračujte na delší dobu horní hranici zóny, stoupáním, ve kterých to není možné, se pokud možno vyhýbejte.

je určen pro jízdu na silnici, alternativně na ergometru, válcích či dráze, nikoliv v terénu. -15 min rozjetí do 75% FTP nebo do 83% HrFTP -4×1 minuta : kadenční interval 105+ vice ot/min, pod 80% FTP pro watty nebo pod 85% HrFTP s 1 min. pauzou -vytrvalostní jízda : pod 80% FTP nebo pod 85%HrFTP. – v ní 3-4 x za hodinu(nebude -li uvedeno jinak) „Start maximální intenzity“ (BURST). Délka: 8-15 sekund- viz http://cyklotrenink.com/slovnik/start-maximalni-intenzity -10 až 15 min : vyjetí -intenzita jako u rozjetí Poznámka: Dodržovat je nutné především horní hranici ZDV. Dolní hranice je víceméně orientační. Zejména u závodníků s velkým ročním objemem a dlouhou závodnickou historií bude velmi pravděpodobně část doby tréninku pod dolní hranicí. Ani u nejdelších tréninkových jednotek by podíl práce ve vytrvalosti neměl klesnout pod 50%.

V žádném případě by nemělo být vaším prvotním cílem dosáhnout v tréninku zaměřeném na ZDV maximálního rychlostního průměru a nebo držet stabilní TF někde u horní hranice pásma. Taková snaha vede k „zažrání rychlosti“ – závodník dokáže jet jen jedinou rychlost, ze které neumí ani zpomalit (a vyjet se), ani zrychlit (ani v závodě). Snažte se spíš držet optimální tempo nebo rychlost. Např: Pokud jedu po rovině průměrnou rychlostí okolo 30 km/h při dolní hranici ZDV, zpomalím v kopci na 20 km/h (tedy o 10km/h) a tepovkou se dostanu na horní hranici. Pokud ovšem pojedu po rovině při horní hranici ZDV někde okolo 38 km/h, ve stejném kopci budu muset zpomalit na 15km/h (o 23 km/h), abych ho vůbec vyjel a TF už mě vůbec nebude zajímat…