„Divná“ sezóna 2019/2020 je za námi. Jaká vlastně byla?

  Cyklotrenink, Trénink  

„Divná“ sezóna 2019/2020 je za námi. Jaká vlastně byla? Byla to vážně divná sezóna, jak pro cyklisty všech výkonnostních úrovní, tak pro nás trenéry. Byla divná svou neopakovatelností a bohužel i jedinečností.

Všichni jsme se ocitli od letošního března v situaci, na kterou jsme reagovali různě. Jak závodníci, tak trenéři. Do března jsme trénovali standardně, jako každý rok. Eliťáci byli již připraveni závodit a už měli za sebou i první únorové závody, amatérské cyklisty čekalo ještě několik týdnů tvrdé přípravy. A od té doby se děly věci. 

Většina pokračovala v přípravě na sezónu, mnozí začali přemýšlet, jak se zachovat. Bohužel byli i tací, které tato doba negativně ovlivnila psychicky. Výpadek závodů přinesl od konce března nový „trend“ závodů na trenažérech. Bylo to určitě zpestření v nelehké době. 

Karel Martinek a Ondra Cink při rozjetí na online závod GOROUVY.

Jednalo se o vysoké intenzity na 50-75 minut. Můj názor na tyto vysoce intenzivní závody v tomto období je zpětně velmi rozporuplný. Takto dlouhá, vysoká a často opakovaná intenzita na trenažéru (např. „etapový závod“ na trenažérech) má určitě zcela jiný dopad na organismus než stejný závod v terénu či na silnici. To znamená spíše negativní než pozitivní. Jak se říká: všeho moc škodí, všeho s mírou. No a tím, že se nezávodilo, mnoho cyklistů a trenérů řešilo, jak vlastně reagovat v tréninku na danou situaci. Někteří trénovali stále stejně jako by byly závody, jiní snížili intenzity, další do tréninku vkládali simulaci závodních intenzit. Řada z nich tento stav psychicky neunesla. 

Nakonec závody začaly se zpožděním téměř tří měsíců. Paradoxně nastaly žně pro amatéry, kteří měli závody skoro každý víkend a mohli stát na startu se všemi našimi profesionály. Těm totiž odpadal ve světě jeden závod za druhým. Byla to prostě divná sezóna se vším všudy. 

Rád bych zhodnotil letošní rok z pohledu CYKLOTRENINKu. 

Myslím, že to byl pro náš tréninkový portál úspěšný rok. Jak výsledkově, tak rozšířením naší trenérské skupiny o mladší, ale již zkušené trenéry. To mě těší velmi. Z pohledu výsledků musíme být velmi spokojeni. Na úrovni profesionální cyklistiky jsme získali tři mistrovské tituly v Cross Country a Maratonu (Ondra Cink a Jirka Čábelická), na Mistrovství světa 5. místo Ondry Cinka, 11. místo Jitky Čábelické a na Evropě dojela Jitka třináctá. A v posledním závodě této sezóny, MS v maratonu v Turecku, získal bronzovou medaili za třetí místo Martin Stošek a 6. dojel Kristian Hynek. 

Jitka Čábelická vítězí v MČR XC v Peci pod Sněžkou.

Rád bych zmínil účast Davida Bártka a Tomáše Ševců (trenér Ondra Kobliha) na obou závodech Světového poháru v Cross Country v Novém Městě na Moravě, kde si oba nevedli vůbec špatně a potvrdili jednoznačně zlepšenou výkonnost. 

Z těch desítek výborných výsledků našich klientů, amatérských závodníků, vybrat někoho je velmi obtížné a všem se proto omlouvám. 

Ale snad jedno jméno bych zmínil. Mistrovský titul v maratonu z Dolní Moravy si přivezla naše nutriční terapeutka Jana Žídeková! 

Jana Žídeková získala na trati MR XCM v Dolní Moravě Mistrovský titul v kategorii Masters!

Za všechny ty skvělé výsledky, za vaší tréninkovou morálku, perfektní vzájemnou spolupráci vám chci poděkovat jménem všech trenérů CYKLOTRENINK. 

Tato sezóna byla velmi netypická, ale pro CYKLOTRENINK úspěšná. 

Karel Martinek