Analýza výkonu Ondry Cinka, MS v Lenzerheide 2018

  Cyklotrenink, Trénink  

Podívejme se dnes podrobněji na tento závod z pohledu výkonu Ondry Cinka, který nakonec dojel na 16. místě.

Jak se ukázalo po skončení závodu, ale i v jeho průběhu, tak zásadní pro další vývoj byl především start! Což není nic nového pod sluncem, protože ten je důležitý prakticky na všech závodech SP XCO. Ale na tomto mistrovství světa si dovolím říct, že byl ještě důležitější. A to proto, že po startu vznikla nepatrná kolize, kterou způsobil Manuel Fumic, který sice dobře odstartoval, ale ta kolize měla za následek lehké zpomalení lidí okolo něj. Mezi nimi byl i Honza Škarnitzl a Ondra Cink, ale i M. van der Poel. Následně se vyprofilovala desetičlenná skupina, která si vytvořila po nájezdu do prvního dlouhého asfaltového kopce nepatrný náskok, ale po zaváděcím prvním okruhu už náskok činil 40 sekund. A pouze 3 cyklisté byli schopni se v průběhu celého závodu do této skupiny ještě začlenit! 

Ondra se pohyboval v prvním kole až okolo 30. místa a v nájezdu do druhého kola byl 27. Poté se v dalších dvou okruzích postupně posouval až na 16. místo. Bohužel první a druhé kolo ho stálo trochu víc sil a to i přesto, že se po dalších 3 kolech posunul na 15. místo v celkovém pořadí. Zde se “tahal“ o tuto pozici se Švýcarem Andri Frischknechtem, kdy mu pravidelně odjížděl v dlouhém asfaltovém kopci na výkon, ale v technických kořenových pasážích pokaždé Andri poodskočil a šel přes něj. V posledních dvou kolech si tato přetahovaná a především stíhací jízda od prvního až do 3. kola vybrala svou daň (výraznějším snížením celkového výkonu) a Ondru ještě předjel Američan Howard Grotts. Frischknecht pokračoval v útoku a nakonec to dotáhl až na celkové 13. místo!


Podívejme se nyní na některé údaje, které nám ukázal Ondrův wattmetr.


Zde je screenshot z aplikace Trainingpeaks – základní graf z celého závodu, na pravé straně vidíme kompletní údaje, průměrné watty ze závodu 305 W, 4,49 W/kg, NP (normalizovaný výkon) 348 W, avg TF 170, max 192 TF. Pro lepší orientaci – wattová křivka je fialovou barvou.

Základní screenshot z aplikace Trainingpeaks - grafické vyhodnocení, celkové hodnoty a mapa závodu.


A nyní se podívejme samostatně na vyhodnocení zaváděcího kola. Vidíme průměrný výkon (AVG power) 316 W, 4,65 W/kg, NP 390 (zde je zajímavé srovnání NP v tomto kole s průměrným NP celého závodu). Příčinou tohoto rozdílu je fakt, že Ondra neodstartoval optimálně a musel předjíždět spoustu závodníků, kteří mu zabránili pracovat v kontinuálním tempu, kdy musel opakovaně vždy na krátký okamžik přestat prakticky šlapat, než nastala možnost se posunout vpřed. Proto výkon opakovaně, byť krátkodobě mnohdy padal až k nulovým hodnotám.

Vybraný úsek zaváděcího kola. Růžová křivka ukazuje watty, červená tepy.


A ještě si prohlídneme detailně asfaltový kopec po startu v zaváděcím kole (světle modré podbarvení) – zde si všimněme maximálního výkonu Ondry v závodě na 630 W což činí 9,26 W/kg a jeho letošní maximum na 1 minutu, které bylo 669 W!!! Ale pouze 162 tepů v průměru v tomto kopci a max 179 tepů!!! Proč tak nízká průměrná TF? Odpověď je opět stejná jako u obrázku č. 1 pro watty.

Detailní vyhodnocení výkonu v asfaltovém kopci v zaváděcím kole.


A znova asfaltový kopec ve druhém kole – oproti zaváděcímu okruhu se v dalších rundách najíždělo do prvního asfaltového kopce již rozdílně a proto jsou i data nesrovnatelná se zaváděčkou. Průměrný výkon 506 W, 7,44 W/kg, NP 528 W, prům. tepy 182 (zde je vidět u tepů výrazný rozdíl mezi zaváděcím kopcem a druhým kolem v tomto kopci)

Detailní vyhodnocení asfaltového kopce v druhém kole.


Polovina závodu – zde vidíme průběh 3 a 4 kola, kde je jasně vidět lehký propad výkonu i oproti celkovému průměrnému výkonu ze závodu a to i přes to, že se po nájezdu do pátého kola posouvá na 15. příčku.

Na společném vyhodnocení 3. a 4. kola je patrný lehký propad výkonu.


Opět zvýšení – v 5 a 6 kole došlo opět k navýšení průměrného výkonu oproti předešlým dvěma kolům, ale v předposledním kole se definitivně odpoutal Frischknecht a v posledním kole, které je vidět na tomto obrázku, šel před cílem před Ondru i Američan.

Poslední kolo závodu.


Rozdíl výkonu – pro zajímavost se podívejme na asfaltový kopec v posledním kole a porovnejme ho s druhým kolem, kde vidíme již propad prakticky o 100 Wattů!!!

Poslední kopec poslední kolo MS a rozdíl výkonu oproti prvnímu kolu.


Na tomto příkladu analýzy nejdůležitějšího letošního závodu Ondry jsou velmi dobře vidět možnosti mnoha rozborů celého závodu, kola po kole, kopce po kopci, když závodník nejen na vrcholové úrovni používá měření výkonu při trénincích a závodech! S výše uvedenými daty je následně zkušený trenér schopen pracovat při tvorbě tréninkového plánu a velmi přesně se zaměřit na případné výkonnostní nedostatky cyklisty.


text a obr.: Karel Martinek