TRÉNUJ S NÁMI NA PŘÍŠTÍ ZÁVOD

  Cyklotrenink, Trénink  

Proč ne. Třeba hned. Určitě je to dobrá volba.

Cyklistika je vytrvalostní sport, a tudíž než se připravit na váš další závod, tak budete muset být přeci jen trochu trpěliví. V cyklistice jako ve většině vytrvalostních sportů neexistují žádné zkratky k dosažení „vítězství“.  Ale existuje odborné vedení na základě ověřených a nejmodernějších metod a pohledů na trénink cyklisty. K tomu nám v posledních letech pomáhají špičkové aplikace pro rozbor tréninkových a závodních dat. To je ta jediná možná zkratka k rychlejšímu dosažení vašeho cíle. Ale ani nejlepší software za vás hodiny tréninků na kole neodsedí.

Trenér by měl být dobrý motivátor, psycholog i komunikativní typ, ale základem současného a budoucího špičkového trenéra jsou právě schopnosti dobře se orientovat v rozborech veškerých sportovních dat a následně je využívat v tréninkové přípravě.

Většina cyklistů dnes využívá cyklo počítače (např. Garmin) a měřiče výkonu na sledování tréninků.  Z nich dostáváme velké množství dat. Pro jejich analýzu je potřeba pracovat s mnohem sofistikovanějšími softwary určené pro cyklistiku. My již několik let pro detailní vyhodnocení, používáme osvědčený WKO 5. A má mnoho předností.

WKO 5 využívá historicky uložená veškerá data až do současnosti. Při rozboru tréninku si pak již jen s daty „hrajeme“ a využíváme je pro nejrůznější porovnávání, posuzování nárůstu výkonnosti, např vzhledem k minulé sezoně v dané době, sledování změn Funkčního prahu, úroveň vytrvalostní oblasti, maximálních průměrných výkonů či porovnání s danou skupinou cyklistů, od začátečníků až po profesionály. Posuzujeme i sledujeme odolnost proti únavě, a tudíž i regenerační schopnosti a optimalizaci energetické náročnosti tréninku v průběhu sezony.

Křivka odolnosti organismu proti únavě v čase . Graf ukazuje jaké jsou ztráty výkonu absolutně i v % na 5´ a 20´ na 365 dnech.

Ano, je to software a naše dlouhodobé zkušenosti, které nám umožní OPTIMALIZOVAT VÁŠ TRÉNINKOVÝ PROCES na maximum. A nám trenérům umožňuje kvalifikovaně vytvářet v průběhu sezóny tréninkový plán, který zohledňuje vaše časové možnosti, nemoci, ale především AKTUÁLNÍ výkonnost.

Graf „Model trvání výkonu v čase“ ukazuje maximální průměrné výkony v čase a přesně definovaném období (zde období 1 roku).

Jak vidíte, využívání těchto aplikací jako je například WKO5, je cesta současnosti a budoucnosti cyklistky.  Bez těchto moderních analytických nástrojů si dnešní trénink nedovedeme představit.

Kvadrantová analýza kadence. Graf analyzuje kadenci v závislosti na zátěži na pedál v kvadrantech, které zároveň charakterizují i jednotlivé cyklistické disciplíny.

Profil výkonu jednotlivce v čase. Graf srovnává výkonnost jednotlivce v čase se všemi kategoriemi od rekreačních po světovou třídu.

Připravil: Karel Martinek