Strava při vytrvalostním tréninku

  Výživa  

I když trénujeme náš organismus aby co nejlépe fungoval ve vytrvalosti na tukový metabolismus, bez sacharidů to nepůjde. Ze sacharidů totiž dokáže naše tělo získat energii rychleji než třeba z tuků.

A zásoby svalového a jaterního glykogenu (forma zásobního sacharidu v organismu) jsou v našem těle ve srovnání se zásobami tuku značně omezené.

Bez doplňování sacharidů to tedy nepůjde. Takže jednoduchá poučka „tuky hoří v ohni sacharidů“ zde absolutně platí.

Jak se tedy stravovat při tréninku zaměřeném na vytrvalost? Zeptali jsme se Jany Žídekové, výživové poradkyně z Ústavu sportovní medicíny a aktivního zdraví při LFUK v Plzni.

 

ovesné vločky, jogurt, ovoce

Co si dát před tréninkem?

V této části sezony a typu tréninku není nutné ladit večeři či oběd, trénink by neměl být ENERGETICKY náročný. Pokud jíte kvalitní hlavní jídla s vyváženým poměrem sacharidů, bílkovin a tuků, tak postačí asi hodinu před tréninkem jen lehké povzbuzení organismu, dejte si asi 30 g sacharidů s malým obsahem bílkovin. To může být např. banán s Actimelem, energetická tyčinka, jogurt s ovocem nebo toast s arašídovým máslem a džemem.

Ještě než vyrazíte, tak si dejte toust s banánem a arašídovým máslem.

Trénink by měl být odjet především na tuky (zde ale záleží na trénovanosti jedince). 

Je třeba v jeho průběhu něco doplňovat? 

I když v našem vytrvalostním tréninku jedeme na tuky a držíme náš výkon a tepovku ve vytrvalostním pásmu, i tak musíme doplňovat sacharidy. Ideální je doplňovat pravidelně cca 30 g sacharidů za hodinu, což zajistíme energetickou tyčinkou a ionťákem. Pokud raději preferujete běžné potraviny, tak si můžete dopřát třeba banán, hrst rozinek, sušené ovoce či si připravit toust s džemem (zde též záleží, na tréninkovém období a na eventuální potřebě redukce hmotnosti cyklisty). Určitě není dobré odjet i lehký trénink bez doplňování energie (opět ale záleží na délce tréninku). Postupné vyčerpání glykogenu zapříčiňuje i postupné zvyšování pociťované únavy a úsilí.

 

Traťovka - ořechový chléb se zapečeným banánem.

A co si dát po tréninku? 

Určitě co nejdříve po dokončení tréninku jsou vhodné sacharidy s vysokým glykemickým indexem a aminokyseliny pro obnovu poškozených svalových vláken Tělo po zátěži nejvíce prahne po dávce bílkovin, minerálů a antioxidantů, jedině tak dosáhneme správné regenerace a dojde k obnově poškozených svalových vláken. Z dostupných produktů je velmi vhodný Enerevit R2 recovery drink. Ale můžeme si sami připravit a odměnit se tím co máme rádi, třeba čerstvým smoothie.

Borůvkovo proteinové smoothie 

· 50 g vanilkového whey proteinu 

· 300 ml. nízkotučného mléka 

· půlka banánu 

· 70 g mražených borůvek

Borůvkovo banánové smoothie.

 

Za Cyklotrenink vám přejeme, ať si každý trénink v tomto období co nejlépe užijete a máte z něho radost. To je to nejdůležitější !

 

připravila: Jan Žídeková, foto: Josef Soušek