Rozjetá závodní sezóna

  Trénink  

Sezóna je rozjetá, už není čas vrhnout se znova do tréninku, chcete si ještě dát své oblíbené závody, lákají vác´s čím dá větší výzvy, ale je tu také únava, asi i tlak a málo času vpráci, doma… Jak na to ?

 První závody odstartují již na začátku dubna, v některých krajích i na konci března (a jako naschvál se vždy začíná časovkami, které jsou na přípravu velmi složité a hlavně intenzivní) a od této doby prakticky víkend co víkend až do konce září funguje jeden seriál za druhým.

A teď babo raď, co s tím. A nedej bože, když v březnu leží na silnicích ještě sníh.Další věc ,která hraje proti nám při plánování je zcela prozaická. Drtivá z nás, kteří chceme kvalitně trénovat, chodíme do práce. A v zimě jako naschvál je ve čtyři odpoledne tma a to mnoho z nás ještě sedí v kanceláři nebo je někde v zaměstnání! A teď plánuj nárůst hodin v týdenních cyklech v mezocyklu. Zcela úmyslně jsem začal takto ze široka, abychom si před tím, než začneme tvořit plán naší přípravy ,uvědomili všechna úskalí. A že jich málo není! Obecně po naplánování našich vrcholů sezóny , rozplánujeme roční plán do čtyřtýdenních mezocyklů a ty pak do týdenních cyklů.

Rok má 12 měsíců, takže čtyřtýdenních mezocyklů bude 13. V období zimní přípravy zvyšujeme celkové objemy a správně bychom měli mít největší objem v mesocyklu čtvrtém ,tj. na konci přípravného období! Teoreticky vzato bychom měli a mohli mít v pátém mesocyklu objemový propad a dát tělu odpočinout. JENŽE: když někdo začne trénovat např. na počátku prosince, tak konec čtvrtého mesocyklu nám připadne na cca polovinu března. To znamená, že pátý odpočinkový mesocyklus bude odpovídat druhé polovině března a počátku dubna. A jsme u prvního mnohdy neřešitelného problému. I když stále více cyklistů využívá možnost najíždění objemů v teplejších krajinách, tak stále mnohem větší část cyklistů (amatérů) se připravuje doma. A pak jsme bohužel odkázáni na počasí. A z mých zkušeností je to tak, že cyklisti z oblastí Liberecka, Šumavy a dalších kopcovitých lokalit se na kolo dostávají teprve v půli března (mnohdy i déle)! A když budeme striktně dodržovat pojetí mesocyklů, tak najednou zjistíme, že ač se budeme snažit sebevíc, nezmůžeme nic! Prostě v našich končinách musíme i v této oblasti plánování velmi improvizovat. Ano jsem pro jednoznačné plánování v mesocyklech a týdenních cyklech. Musíme respektovat nárůst objemů první tři týdny v mesocyklu a pokles s odpočinkem ve čtvrtém týdnu. Už ale budeme muset výrazně improvizovat v celkovém pohledu v nárůstu počtu hodin v prvních čtyřech mesocyklech zimní přípravy!!! A zde bude velmi záležet i na časových možnostech cyklistů. Musíme jednoznačně rozlišovat mezi profesionálním a amatérským cyklistou, který prostě musí trénovat po večerech a za tmy!!! A zároveň musíme respektovat i jeho nároky ohledně dovolené. Např. v období vánočních svátků amatérský cyklista nebude chtít volný odpočinkový týden, když je to období, kdy si může nebo musí vzít v práci dovolenou( a je rád, protože bude mít konečně v zimě čas na kvalitní „minisoustředění“).nejdůležitější informace rád podělí.