10% tuku – je to důležité? (a další…)

  Poradna  

Pavel z Kladna        

Mam dotaz, je mi 23, 175cm-70kg. Za poslední 2roky se mi podařilo převážně díky kolu shodit 5kg. Stále se ale nemohu zbavit pocitu, že oproti jiným sportovcum – cyklistům mám jaksi docela hodně tuku-skoro 10%! V zimě jsem zakoupil L-carnitin a chodil běhat a hodně jsem zhubnul až na 67 kg. Ale zjara jsem si připadal tak bez sil, a neustále vyčerpán. Na kole se mi začalo jezdit dobře až kdÿž jsem nabral zpátky těch 70kg. Do příští sezony bych chtěl alespon něco tuku přeměnit na svaly.

Pořídil jsem si Testosteron-booster(přírodní z kytky) a v kombinaci s během si od toho hodně slibuji. Rád bych si udržel váhu 70kg ale změnil poměr svaly/tuky.Vím že tento prostředek není určen cyklistum, ale v kombinaci s určitou dietou by snad mohl mi ve snažení pomoci. Dávkování píšou max3 tablety týdně před zátěží. Na kole mám obrovskou spotřebu kyslíku už nyní kdy při stejném výkonu-kdy kluci ještě udýchají nosem, já funím jako lokomotiva.Přičítám to množství tuku.

Poradte mi prosím jak nabrat sílu a zbavit se tuku prosím už si nevím rady.Chci udělat pro kolo maximum, výsledky tak špatné nemám.Jak tento preparát co jsem zakoupil vlastně funguje? co se v těle začne dít pokud si vezmu tabletu před kolem? Mám teorii, že působí na svaly které se právě procvičují-když tedy pojedu hodinu na kole těžší převod v aerobním pásu-mohly by se svaly potřebné ke šlapnání začít zvětšovat při současném spalování tuku? Děkuji Pavel

 

Cyklotrenink

Řekl bych, že řešíte zástupný problém. Především to není nijak moc. O pořadí v cíli nerozhoduje ani tělesná chmotnost, ani procento tuku, ale výkonnost a v neposlední řadě závodnická zkušenost. Optimalizujte svojí závodnickou výkonnost a tělo už si svojí optimální váhu a procento svalové hmoty najde. Nemůžete přeměnit tuk na svaly, tuk můžete pouze zhubnout, ovšem za cenu ztráty svalové hmoty. Kulturisté tvrdí, že na 6 kg svalové hmoty přiberete 5 kg tuku a opačně to funguje obdobně. pokud se tedy budete pokoušet zhubnout na velmi slušných 7% tuku, znamená to, že kromě 2,1 kg tuku ztratíte také 2,5 kg svalové hmoty.Vzhledem k tomu, že v ČR je minimum závodů, ve kterých rozhoduje „tah na kilo váhy“, bude vám tato ztráta síly spíš na škodu než k užitku, i kdybyste pár desetinek relativního výkonu získal.

Testosteron booster je předpokládám preparát získaný jako výtažek z rostliny Tribulus terrestris. Osobní zkušenost s podobnými preparáty nemám, nicméně seriózní výzkumy jejich účinek většinou popírají. Obsahují totiž směs látek, z nichž některé jsou podobné mužským pohlavním hormonům, některé ovšem hormonům ženským a některé dokonce kortikoidům (chemicky je totiž rozdíl minimální) a jako celek má tato směs (naštěstí 😉 účinek neměřitelný. Což na obalu samozřejmě psát nebudou…

Ani hlasité dýchání není projevem velké spotřeby kyslíku ani množství tuku. Naopak, tuková tkáň má metabolickou aktivitu a spotřebu kyslíku minimální, ta se jednoduše řečeno jen veze. Výrazné dýchání může být příznakem horší efektivity dýchání a nebo jednoduše toho, že se na výkonové křivce nacházíte výš, než ti okolo, kteří ještě nefuní.